2021 BUCKS MONT REGIONAL NHD VIRTUAL CONTEST INFORMATION

2021 Junior Division Winners

Junior Paper

First Place:

Ella K. “The Enigma Machine: Alan Turing’s Impact on Communication Devices”

Second Place:

Grace P. “The Women’s Suffrage Movement: How the Communication Tactics Exercised Resulted in the Nineteenth Amendment”

Third Place:

Emma L. “Communication in a Time of War: The Navajo Code Talkers”

Fourth Place:

Hayden S. “The Navajo Code: U.S Marine’s Trump Card in the Pacific”

Junior Individual Website

First Place:

Benjamin J. “FDR’s Fireside Chats: Reassuring a Fearful Nation

Second Place:

Anna D. “Elizabeth Cady Stanton at the Seneca Falls Convention: A Declaration for Women’s Rights”

Third Place:

Cheryl L. “Cave Art and Symbols”

Fourth Place:

Owen S. “How the Televised Moon Landing Changed Communications Forever”

Junior Group Website

First Place:

Cassidy F. and Diya M. “Eleanor Roosevelt: First Lady of All”

Second Place:

Abhirup D. and Shreyas T. “The Silk Road: How did it Affect Communication in History”

Junior Individual Documentary

First Place:

Hunter B.  “American Sign Language: Connecting the Deaf and Hearing

Second Place:

Duncan M. “Joseph Goebbels and Nazi Propaganda: Lies and Manipulation”

Third Place:

Kiarra H. “The Titanic: How Communication Played a Role in the Sinking of the Ship and its Passengers”

Fourth Place:

Francis M. “D-Day Communications- The Unsung Hero”

Junior Group Documentary

First Place:

Julia L. and Alyssa R. “Marian Anderson”

Second Place:

Yoel N., Jack R., and Hunter R. “Propaganda: How Hitler Came to Power”

Third Place:

Ava D. and Yashmita G. “Yellow Journalism”

Fourth Place:

Kaitlin F., Giovanni I., and Calvin Z. “The Social Parasite”

Junior Individual Performance

First Place:

Evelyn K. “Anne Frank Interview”

Second Place:

Kailyn A. “Bastille Day”

Junior Individual Exhibit

First Place:

Carson A.  “The Fireside Chats: Communication That Brought Hope”

Second Place:

Emily T. “The Dangers of Racial Slander: Anti-Japanese Propaganda in the Wake of Pearl Harbor”

Third Place:

Hannah P. “Doctor Joseph Goebbels: The Mastermind of Nazi Propaganda”

Fourth Place:

Hope M. “The “Unsinkable” Ship’s Unexpected Tragedy”

Junior Group Exhibit

First Place:

Aubrey F. and Vienna F.  “The British Invasion”

Second Place:

Marlena B. and Ellie M. “The Statue of Liberty”

Third Place:

Emma H. and Katelyn M. “Women’s Suffrage Movement”

2021 Senior Division Winners

Senior Paper

First Place:

Alexander L. “From the United States to Red States and Blue States: The Role of 1980s Cable TV News in the Formation of News Silos and the Rise of Government Mistrust

Second Place:

Sarah T. “Navajo Code Talkers: The Code That Saved the United States of America”

Third Place:

Clara L. “Communication throughout History for the Blind Community”

Fourth Place:

Kyle F. “The Pony Express”

Senior Individual Website

First Place:

Sophia W. “Making an Imprint: How Pamphlets Helped Spark the American Revolution”

Second Place:

Elli E. “How the Royal Family Kept the Country United During World War II”

Third Place:

Emma E. “Ruth Bader Ginsburg and the Effect of Communication on Her Career”

Fourth Place:

Meredith G. “Breaking Codes and Glass Ceilings”

Senior Group Website

First Place:

Emily B. and Hannah B. “Miscommunications Surrounding the Bombing of Pearl Harbor

Second Place:

Danika G. and Nicole S. “Chernobyl: How One Country’s Silence Impacted the World”

Third Place:

Pete G. and Sajan S. “’Entartete Kunst’: The Exhibition of 1937 and a Failed Painter’s Attempt to Acquire the German Art Scene”

Fourth Place:

Abigail G. and Abbigail T. “Entertainment Industry: Forever Changed by Advancements in
Communication”

Senior Individual Documentary

First Place:

Madeline S. “32 Down, 1 to Go”

Second Place:

Braden B. “How the Usage of Deceit, Espionage, and False Communications Helped the Allies Win World War II”

Third Place:

Felix Z. “The Exxon Valdez Oil Spill: How Industry Complacency Led to America’s Greatest Energy Sector Disaster”

Senior Group Documentary

First Place:

Lauren A. and Paige V. ”Woodstock: Preaching Love and Peace”

Second Place:

Lana L. and Mary M. “9/11: The Event that Changed Communication”

Third Place:

Alexander R., Suraj S., and James S. “Revolutionizing Radio: How FDR’s Fireside Chats Restored Confidence in a Devastated Nation”

Fourth Place:

Julia C., Elizabeth M., and Ava T. “The Communications Behind American Freedom: Culper Spy
Ring”

Senior Individual Performance

First Place:

Holly M. “Mister Rogers’ Word of the Day is Communication”

Second Place:

Eliana T. “How the Kennedy Vs Nixon Debate Influenced Communications”

Senior Group Performance

First Place:

Marygrace R., Abigail R., and Julia S. ”Seneca Falls Convention”

Senior Individual Exhibit

First Place:

Ella W. “Shots from the Battlefield”

Second Place:

Brenna C. “Communication Through Music in the Civil War”

Third Place:

Anna S. “The Golden Age of Television”

Fourth Place:

Annabelle M. “The Kennedy-Nixon Debate: Transforming Politics Through Television”

Senior Group Exhibit

First Place:

Makenna B. and Julianna K. “Communication Through Newspapers during World War II”

Second Place:

Kiley J. and Alexandra K. ”How Communication Affected the War: WWII Propaganda”

Third Place:

Jenae H. and Isabella K. “Communication Through Radio”

Special Award Winners:

Kevin McKoy Award for African American History

Sponsored by Kyle McKoy, the Kevin McKoy Award for African American History will be awarded to the project that exemplifies excellent research and development of a strong historical argument on a topic tying together the annual theme and African American history. The winner of this award will receive a $300 monetary prize.

Winner: Julia L. and Alyssa R. for their project “Marian Anderson.”

Pennsylvania History Award

Sponsored by the Bucks County Historical Society, the Pennsylvania History Award will be given to the project that exemplifies excellent research and development of a strong historical argument on a topic tying together the annual theme and Pennsylvania History. The winner of this award will receive a $250 monetary prize.

Winner: Carter S. for their project “The Liberty Bell and The Assembly of Freedom.”

Student Evaluations

Students will be able to log on to their student accounts on the Bucks Mont Regional NHD Virtual Contest website to view their evaluations with judge comments after the awards announcement on Friday, March 26, 2021.

For questions or more information, please contact historyday@mercermuseum.org.

ROLLO'S FACTS

The Mercer Museum and Fonthill annually welcome visitors from all 50 states.
Rollo's Fact 8

Sign up

Sign up now to stay up to date with the latest news from the Mercer Museum & Fonthill Castle.

follow us

Stay in touch with us through your favorite social networking sites.